Muusika kompositsiooniõpetus/ÕPPEVAHEND//Kontrollülesanded/Helivältus. TEST

Allikas: Vikiõpikud
Paus on noodikirja märk, millega tähistatakse heli puudumist ehk vaikust.
Paus on noodikirjas heli tähis.
Paus ei ole noodikirja märk.
Pause ühendatakse pidekaarega.
Pausil ei ole vältust.
Punkt on noodikirja märk, mis noodi või pausi järel pikendab noodi või pausiga määratud helivältust poole võrra algsest vältusest. Iga järgmine punkt pikendab helivältust poole võrra eelmise punktiga lisandunud vältusest.
Punkt on noodikirja märk, mis noodi või pausi järel pikendab noodi või pausiga määratud helivältust kaks korda algsest vältusest. Iga järgmine punkt pikendab helivältust kaks korda eelmise punktiga lisandunud vältusest.
Punkt on noodikirja märk, mis noodi või pausi järel lühendab noodi või pausiga määratud helivältust poole võrra algsest vältusest. Iga järgmine punkt lühendab helivältust poole võrra eelmise punktiga lühenenud vältusest.
Punkt on noodikirja märk, mis noodi või pausi järel lühendab noodi või pausiga määratud helivältust kaks korda algsest vältusest. Iga järgmine punkt lühendab helivältust kaks korda eelmise punktiga lühenenud vältusest.
Punkt noodikirjas ei tee midagi.
Punkt pausi vältust ei pikenda.
Punkt noodi järel tähendab, et nooti tuleb mängida stakaatos.
Pidekaart kasutatakse vähemalt kahe sama helikõrgusega noodi ühendamiseks.
Pidekaart kasutatakse vähemalt kahe erineva helikõrgusega noodi ühendamiseks.
Pidekaart kasutatakse vähemalt kahe pausi ühendamiseks.
Pidekaart kasutatakse kahe partituurilehekülje ühendamiseks.
Pidekaart kasutatakse kahe pausi eraldamiseks.
Pidekaar ja sidekaar on üks ja seesama asi.
Fermaat annab muusikateose esitajale teosest ja esitusstiilist sõltuva võimaluse noodi või pausi poolt tähistatavat helivältust pikendada.
Fermaat ei tee mitte midagi.
Fermaat noodi või pausi all või peal pikendab heli või vaikust kindla vältuse võrra.
Fermaadiga noodi või pausi tähistatav helivältus ei sõltu esitajast.
Fermaat on auk viiuli kõlakorpuses.
Fermaat kirjutatakse noodi või pausi järele.
Takt on noodikirjas absoluutse või suhtelise kestusega ajavahemiku tähis. Takti tähistamiseks partituuris võib kasutada taktimõõdu ja taktijoone märke.
Takt jäetakse tavaliselt tähistamata.
Takt on noodikirjas helikõrguse tähis. Takti tähistamiseks partituuris võib kasutada noodimärki.
Takt on noodikirjas kõige madalama pilli tähis. Takti tähistamiseks partituuris võib kasutada musta ruudu või kolmnurga kujulist märki.
Löök on muusikas ajaühik helikestuste või helivältuste rühmitamiseks. Absoluutse kestusega lööke kirjeldatakse aja mõõtmise abil (näiteks sekundites). Suhtelise kestusega lööke kirjeldatakse helivältuste abil.
Löök on muusikas põhimõte helikõrguste rühmitamiseks. Absoluutseid lööke kirjeldatakse kõrgemate helide abil. Suhtelisi lööke kirjeldatakse pehmemate helide abil.
Löök on muusikas heli karakter. Keerulisi karaktereid mõõdetakse sentimeetrites. Lihtsamaid karaktereid mõõdetakse meetrites.
Taktimõõt on noodikirjas takti löökideks jaotumise kirjeldus. Taktimõõdu tähis on harilik murd, milles murru lugeja näitab, mitu lööki on taktis ja murru nimetaja näitab, milline helivältus vastab ühele löögile.
Taktimõõt on noodikirjas heliteose nootideks jaotumise kirjeldus. Taktimõõdu tähis on imaginaararv, milles reaalosa näitab, mitu nooti on heliteoses ja imaginaarosa näitab, millised noodid heliteoses kõlavad.
Taktimõõt on partituuris tempo kirjeldus. Taktimõõdu tähis on harilik murd, milles murru lugeja näitab, kui kiiresti tuleb mängida kõrgemaid noote ja murru nimetaja näitab, kui kiiresti tuleb mängida madalamaid noote.
Taktimõõt on heliteose karakteri kirjeldus. Taktimõõdu tähis on harilik murd, mis näitab, kas heliteost tuleb esitada mõõdukalt või kiiresti.