Muusika kompositsiooniõpetus/ÕPPEVAHEND//Kontrollülesanded/Harmoonia. Diatoonika
Ilme
(Ümber suunatud leheküljelt Muusika kompositsiooniõpetus/ÕPPEVAHEND//Kontrollülesanded/Helikõrgus. Diatooniline helirida)
- Diatoonika on helisüsteem, mis moodustub ainult alushelidest. Diatoonilises helisüsteemis on oktav jagatud seitsmeks helikõrguseks. Helistike, transponeerimise ning duur-moll-süsteemi kasutuselevõtuga 17. sajandil on laienenud ka diatoonika mõiste: diatooniline helisüsteem võib põhineda mis tahes helistikus oleva helilaadi altereerimata helidel. Diatoonilised heliread on näiteks kirikuheliread, loomulik duur ja loomulik moll.
- Diatoonika on helisüsteem, mis moodustub ainult alushelidest ja nende alteratsioonidest. Diatoonilises helisüsteemis on oktav jagatud kaheteistkümneks helikõrguseks. Helistike, transponeerimise ning duur-moll-süsteemi kasutuselevõtuga 17. sajandil on laienenud ka diatoonika mõiste: diatooniline helisüsteem võib põhineda mis tahes helistikus oleva helilaadi altereerimata helidel. Diatoonilised heliread on näiteks kirikuheliread, loomulik duur ja loomulik moll.
- Diatoonika on helisüsteem, mis moodustub ainult alushelidest. Diatoonilises helisüsteemis on oktav jagatud seitsmeks helikõrguseks. Helistike, transponeerimise ning duur-moll-süsteemi kasutuselevõtuga 12. sajandil on laienenud ka diatoonika mõiste: diatooniline helisüsteem võib põhineda mis tahes helistikus oleva helilaadi altereerimata helidel. Diatoonilised heliread on näiteks kirikuheliread, loomulik duur ja loomulik moll.