Mine sisu juurde

Vikiõpikud:Kasutajad

Allikas: Vikiõpikud


Vikiõpikutel ei ole keskset toimetuskolleegiumi ega vastutavat toimetajat, seda kirjutavad, hooldavad ja suures osas ka juhivad vabatahtlikud.

Need paljud vabatahtlikud on erineva vanuse, haridustaseme, ameti ja erialaga inimesed, kes enamasti tegutsevad Vikiõpikuds anonüümselt, peitudes kasutajanime või IP-aadressi taha. Neid nimetatakse Vikiõpikutes kasutajateks, redigeerijateks või kaastöölisteks. Igaüks võib olla Vikiõpikute kaastööline, ka Sina! Lihtsalt vajuta linki "Muuda" artikli päises. Kaastöö ja redigeerimise kohta loe lähemalt siit.

Kuidas Vikiõpikutega kaastöölistega ühendust võtta, loe siit.

Redigeerijate anonüümsusest ja suurest varieerumisest tulenevatest Vikiõpikute tugevatest ja nõrkadest külgedest loe siit.

Vabatahtlikud täiendavad Vikiõpikut ja kirjutavad õpikuid koostööna, üksteisega suheldakse arutelulehtedel. Kes on konkreetse artikli juures töötanud ja seda täiendanud, võid näha artikli ajaloost, kui vajutad artikli päises lipikule "ajalugu". Kõigi lehekülgede viimaseid muudatusi, lehekülgede loomisi ja kustutamisi näeb Viimastest muudatustest.

Eestikeelses Vikiõpikutes on hetkel 2834 registreeritud kasutajat. Automaatset nimekirja vaata siit. Väga suur osa neist ei ole siiski aktiivsed kaastöölised. Nimekiri kasutajatest, kes on viimase 30 päeva jooksul muudatusi teinud. Registreeritud kasutajad saavad luua ennast tutvustava kasutajalehe.

Kasutajad jagatakse tehniliste õiguste alusel rühmadesse:

  • Kasutajad – kõik registreeritud kasutajad
  • Automaatselt kinnitatud kasutajad – kasutajad, kelle konto on vähemalt 4 päeva vana, saavad teisaldada lehekülgi uue nime alla ja üles laadida pilte
  • Administraatorid – saavad kustutada ja kaitsta lehekülgi, blokeerida anonüümseid ja registreeritud kasutajaid, administraatoriõigused antakse pärast kogukonna hääletust
  • Bürokraadid – saavad anda kasutajale administraatori, bürokraadi või roboti õigused
  • Robotid – arvutiprogrammid, mis teevad automaatseid või poolautomaatseid muudatusi
  • Stjuuardid – saavad muuta kõikide kasutajate kõiki õigusi igas Wikimedia vikis (globaalne kasutajarühm)