Mine sisu juurde

Sõrmistiku puhastamine

Allikas: Vikiõpikud

Sõrmistiku puhastamine
See raamat annab juhiseid klaviatuuri puhastamiseks


Määrdunud klaviatuur, mis vajaks puhastamist.

Sõrmistiku puhastamine on arvuti sõrmistikult selle kasutamise käigus sellele ladestunud ainete eemaldamine. Puhastamine on oluline kuna sõrmistiku määrdumine võib tingida sõrmise kinnijäämise ja samuti võib sõrmistik kaetud olla ohtlikult suure hulga bakteritega (näiteks soolekepikesed, Coliforms ja Staphylococcus aureus), millega kokkupuutumine võib põhjustada haigestumist[1].

Sõrmistikule elava ökosüsteemi energiaallikaks on toidukübemed ja tolm, mis koosneb suuresti inimnaha tükikestest. Sellest vabanemiseks soovitatakse klaviatuuri eest hoolitseda vähemasti kord nädalas ja korralikult puhastada iga kahe kuu tagant.[2]

Puhastamise viisid[muuda]

Sõrmistikku saab puhastada koduste vahenditega kodustes tingimustes. Samuti saab seda teha lasta paarisaja krooni eest hoolduses.

Kiire puhastamine[muuda]

Kiire puhastamisega välditakse suurema prahi kogunemist sõrmiste alla. Seda tehakse väljalülitatud toitega. Lõpuks kontrollitakse, kas kõik sõrmistiku funktsioonid töötavad.

Põhjalik puhastamine[muuda]

Põhjalikul puhastamisel lähtutakse hooldusjuhendist ja kasutatakse puhastusvahendit.

Puhastusvahendid[muuda]

Suruõhk[muuda]
Suruõhupurk

Suruõhuga saab sõrmistikku puhastada tolmust ja prahist nii klahvide ümbert kui ka alt.

Purgis sisalduvate ainete tõttu peaks seda kasutama ainult hästi ventileeritud ruumis. Kahjulikud lisandid võivad kutsuda esile mürgistuse.

Kogu sõrmiste alla kogunenud prahti ei ole võimalik suruõhu abil kätte saada, kui just sõrmiseid välja ei võeta.

Suruõhuga puhastamine tekitab suure temperatuuri kõikumise, mis peaks haigustekitajatele halvasti mõjuma.

Suruõhu eelis on vedelikega kokkupuutumise vältimine, mis vähendab lühise tekkimise tõenäosust töötaval sõrmistikul, ehkki enne puhastamist tuleks toide välja lülitada.

Cyber Clean[muuda]

Cyber clean on plastiliinisarnane puhastusmass, mida saab edukalt kasutada klaviatuuri puhastamisel. Väidetavalt suudab see füüsiliselt eemaldada 100% lähedaselt kõik kahjulikud osakesed.[3] Aga kogu klahvide alla kogunenud prahti ei saa sellega siiski eemaldada. Suureks eeliseks on ka vedelike kõrvale jätmine, mis vähendab lühise tekkimise tõenäosust töötaval klaviatuuril, ehkki enne puhastamistoimingut on soovitatav toide välja lülitada. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada, et sedasi kogu praht eemaldada, tuleks klahvid välja võtta.

Lapp[muuda]

Puhastuslapp

Lappe on erinevaid. On saadaval erinevate puhastusainetega niisutatud lappe. Samas sobivas suurepäraselt ka kergelt veega niisutatud riidest lapid. Aga kogu klahvide alla kogunenud prahti ei saa siiski eemaldada. Klahvide pind on võimalik kleepuvatest ainetest kergesti puhastada. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada, et sedasi kogu praht eemaldada tuleks klahvid välja võtta.

Hari[muuda]

LUX hari

Harju on välimuselt erinevaid, kuid tööpõhimõte on neil sama. Klaviatuuri puhastamiseks sobivad hästi väiksemad harjad, millega on kerge manööverdada klahvide vahel. Harjaga on võimalik kätte saada väga suur osa klaviatuuri klahvide vahelisest prahist. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada. Et sedasi kogu praht eemaldada, tuleks klahvid välja võtta.

Vatitikk[muuda]

Vatitikk

Vatitikku saab kasutada, et puhastada klahvide vahesid ja muid väikseid detaile. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada. Et sedasi kogu praht eemaldada, tuleks klahvid välja võtta.

Vedelik[muuda]

Vedelikku saab kasutada määrdunud pindade puhastava lahustina, selleks sobivad nii soe vesi kui ka spetsiaalsed kontoritarvetepoest saadavad vahendid. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada. Et sedasi kogu praht eemaldada, tuleks klahvid välja võtta.

Klahvide eemaldamine[muuda]

Klahvide emaldamine

Klahvide eemaldamist on kõige lihtsam ja hõlpsam teha membraan-klahvlüliti tüüpi ehk kõige tavapärasema lauaarvuti klaviatuuriga, sest siis on lülitivigastamise oht väike. Klahvi kättesaamiseks tuleb klahvi serva alla rakendada ülespoolset survet, et see eemaldada klaviatuurist. Enne klahvide eemaldamist on soovitav üles märkida klahvide astus, et hõlbustada nende hilisemat tagasi asetamist. Klahve eemaldades tuleb tagada kõigi ohutus, järelikult tuleks väikesed esemed, nagu klahvid, hoida lastele ja loomadele kättesaamatus kohas, et vältida õnnetusi. Pärast klahvide eemaldamist on võimalik klaviatuuri kogunenud prahti palju hõlpsamini eemaldada. Enne klahvide tagasi asetamist saab neid ka pesta, et tagada parem hügieen.

Tolmuimeja[muuda]

Klaviatuurile mõeldud tolmuimeja

Tolmuimejat, mis on spetsiaalsed klaviatuuride puhastamiseks mõeldud, on mugav kasutada, kuid teised tolmuimejad peaksid ka sellega hakkama saama. Tolmuimejaga peaks saama klahvide aluse prahi peaaegu täielikult kätte. Selle vahendi puuduseks võib pidada vahendi hinda ja kasutusmugavust ning spetsiaalse klaviatuuritolmuimeja suhteliselt vähest rakendust.

Käed[muuda]

Kätega on võimalik palju korda saata. Kõik eelpool esitatud vahendid vajavad ka käte rakendamist. Klaviatuuri ümber keerates ja seda selles asendis koputades vabastab lahtise prahi klaviatuurist. Ehkki sedasi ei saa klaviatuur täielikult puhtaks, on see üks kiire viis klaviatuuri tööea pikendamiseks. Klahvide alla kogunenud kogu prahti ei ole võimalik selle meetodiga kätte saada. Et sedasi kogu praht eemaldada tuleks klahvid siiski välja võtta.

Masinpesu[muuda]

Masinaid nagu nõudepesumasinad ja pesumasinad on kasutatud tulemuslikult klaviatuuri puhastamisel, kui on kasutatud pehmeid režiime, vältimaks kahjustusi. Selle meetodi puuduseks võib pidada, et enne klaviatuuri kasutusele võttu peab ootama selle täielikku kuivamist, et vältida klaviatuuri läbipõlemist. Klahve saab ka masinpesuga puhastada, kui tagada nende mittekadumine vett läbilaskva kotikesega, millesse eemaldatud klahvid paigutada. Teisest küljest saab klaviatuur väga puhtaks vähese omapoolse pingutusega. Samas on see meetod seotud omapoolse suure riskiga, sest klaviatuurid ei ole tavaliselt mõeldud masinpesuks ja sellest tulenevalt võib selle meetodiga puhastades tulemuseks saada ilusa või kriimustatud ja puhta mittetöötava klaviatuuri või täiesti töökorras klaviatuuri.

Ise klaviatuuri puhastamine[muuda]

Ise membraan-klahvlüliti tüüpi klaviatuuri puhastades peaks kõigepealt varuma aega, et klaviatuur korralikult puhtaks saaks, sest pooliku töö jätkamine tähendab tavaliselt töö otsast alustamist. Seejärel tuleks hankida järgmised puhastusvahendid: vatitikud, puhastusvedelik elektroonikale või puhas alkohol, suruõhk, lapp ja kruvikeeraja.

 1. Lülita arvuti välja ning ühenda elektrivõrgust lahti. Ühenda lahti klaviatuuri juhe, et seda oleks kergem liigutada ja ringi tõsta. Veendu, et puhastamise ümbruses oleks piisavalt valgust.
 2. Alusta puhastamist, raputades klaviatuuri tagurpidi asendis. Sellega vabaneb lahtine tolm ja mustus. Selline meetod on eriti efektiivne lauaarvuti klaviatuuride puhul, kuna need on suuremad ning tavaliselt on neil rohkem ruumi klahvide vahel.
 3. Kasuta suruõhku klahvide vahel, et vabaneda lahtisest prahist. Sülearvutite puhul kasuta suruõhku võimalikult klahvide lähedal. Kasuta suruõhku sellise nurga all, et praht tuleks lahti ning eemalduks. Kui puhuda suunaga otse alla, tekib risk lükata kogunenud praht rohkem klaviatuuri sisse kui sellest eemale.
 4. Kasuta puhastusvedelikuga kokku tehtud vatitikke klahvide vahel. Selline variant võib olla parim sülearvutite klaviatuuride puhastamisel, kuna neid on keerulisem lahti võtta ning parandada.
 5. Eemalda tavalise (lauaarvuti) klaviatuuri klahvid, et puhastada kõiki osasid põhjalikult. Enne eemaldamist on soovitatav kirjutada üles klahvide järjekord, et hiljem kokku pannes oleks kergem klahve õigele kohale asetada. Mõningaid klahve, nagu näiteks tühik ja shift-klahv, võib olla raske eemaldada. Nende eemaldamiseks võib vaja minna kruvikeerajat, et avaldada klahvidele lisasurvet ning seega neid hõlpsamalt kätte saada.
 6. Oota, kuni klahvid on täielikult kuivanud enne, kui hakkad neid tagasi panema. Seda tuleb jälgida ka juhtudel, kui kasutada puhastusvedelikku või alkoholi.[4]

Sellist põhjalikku puhastusmeetodit on soovitatav teha kuni paar korda aastas.

Teised klaviatuuritehnoloogiad[muuda]

Painduv klaviatuur

Rakendades alternatiivseid tehnoloogiad, saab kergendada nii puhastamise protsessi kui ka vähendada selle vajadust.

Painduvad klaviatuurid[muuda]

Painduvad klaviatuurid on tehtud pehmest plastikust või silikoonist, mida saab kokku rullida või voltida ning seetõttu kergesti transportida.[5] Painduva klaviatuuri silikoonist ümbris kaitseb seda mitmete erinevate ainete eest. Näiteks, kui klaviatuuri ümbruses on vedelikke, on silikoonümbris väga hea kaitse pritsmete ning laialivalgunud vedelike eest. Ka tööstuslikes piirkondades, kus klaviatuure on vaja kaitsta plastikust ümbristega, võib asendada tavalised klaviatuurid painduvatega. Need on kasutajasõbralikumad, kuna painduvad klaviatuurid on pehmemad ja mugavamad kasutada kui plastikust ümbrisega klaviatuurid. Kui need lähevad mustaks, võib neid kergelt niiske lapiga puhtaks pühkida.[6] Samuti saab veekindlaid isendeid puhastada vette panduna ning isegi kohe pärast masinpesu kasutada. Puuduseks võib pidada raskendatud iseremontimise võimalust.

Projektsioonsõrmistik[muuda]

Projektsioonsõrmistik

Projektsioonsõrmistiku puhul projekteeritakse klaviatuuri klahvide asetus tasapinnale, seepärast ei kogune mustus klaviatuuri, kuna klaviatuur tavapärases füüsilises vormis puudub. Tasapinna puhastus on kindlasti vähem aeganõudev ja ka kergemini teostatav. Samas on võimalik klaviatuur ka kerge vaevaga puhtamale pinnale viia. Käideldavuse vähenemine mehaanilise kulumise tagajärjel peaks olema olematu, kuid tarkvaralised probleemid võivad siiski esineda. Puuduseks võib pidada raskendatud iseremontimise võimalust.

Kaitsekile[muuda]

Kaitsekile on vastupidav kile, mis takistab mustuse kogunemist klaviatuuri pinnale ja selle jõudmist klaviatuuri sisemusse. Lisaks on kiled kaetud bakteritevastase kattega. Kiled on piisavalt õhukesed, seega nad ei takista töötamist. Nende põhiliseks puudujäägiks on sobivus ainult ühesuguse asetusega klaviatuurile, sest neil on klaviatuurile vastavad vaod, millega on takistatud kile paigalt liikumine. Kilesid on kerge puhastada, kuna nad ei sisalda elektroonikat, mispärast on neid võimalik kohe pärast pesu kasutada. Kaitsekilet saab rakendada ka personaalseks kasutuseks üldkasutuses olevatele klaviatuuridele, et vältida üldkasutusest kasutajale ülekanduvaid haiguspuhanguid, sest sedasi ei ole kasutaja töötades otseühenduses määrdunud pinnaga.

Ekraanklaviatuur[muuda]

Apple iPad ekraanklaviatuur

Ekraanklaviatuur on klaviatuur, mis ei vaja otsest füüsilist klaviatuuri, et teostada trükkimisfunktsiooni. Tavapäraselt on kasutajaliidesel olemas sisseehitatud ekraanklaviatuur, et hõlbustada puudega kasutajate arvutikasutust. Kuna füüsilist klaviatuuri ei ole, siis ei saa sinna koguneda ka mustus, kuid selle tehnoloogia puuduseks võib pidada muu füüsilise sisendseadme vajalikust. Nimelt kasutatakse ekraanklaviatuuri nii puute- kui ka vajutustundlike ekraanidega seadmete puhul. Harilikult kasutatakse lauaarvutitel ekraanklaviatuuri kasutamiseks hiirt, mis ei pruugi olla puhas. Virtuaalses keskkonnas ei ohusta klaviatuuri mehaaniline kulumine, kuid tarkvaralised probleemid võivad siiski esineda.

Soovitused[muuda]

Klaviatuuri tuleks kasutada puhaste kätega: pesta käsi nii enne klaviatuuri kasutust kui ka kasutamise vaheajal. Klaviatuuri juures pole soovitatav ka süüa ega juua.

Soovitud lõpptulemus[muuda]

Puhas klaviatuur

Klaviatuuri soovitud lõpptulemus võiks olla puhta välimusega klaviatuur, mis sarnaneb alles poest ostetuga ja töötab laitmatult ning selle taga on mugav ja muretu tööd teha. Lisaks pakub ühe eseme tükkideks kiskumine ja siis selle töökorda seadmine alati meeldivat eneseteostamise võimalust.

Viited[muuda]

 1. How your computer keyboard is FIVE TIMES dirtier than your toilet seat - and could even give you 'qwerty tummy'
 2. Cleaning your keyboard - How to clean your computer keyboard
 3. Cyber Clean:home
 4. How to Clean a Keyboard
 5. Air Touch Flexible Keyboard
 6. What is a Flexible Keyboard?