Male

Allikas: Vikiõpikud
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sissejuhatus[muuda]

Mõned malenupud: (vasakult paremale) valge kuningas, must vanker, must kuninganna, valge ettur, must rüütel ja valge piiskop

Male on iidne strateegiamäng, mis sai alguse Indiast. Seda mängivad kaks inimest 8 × 8 ruudustikul. Eesmärk on oma nuppe manööverdada nii, et vastaskuningas "matti" lõksu püüda. See raamat käsitleb põhilisi malenuppe, enne kui läheb edasi mõne keerukama teema juurde.

Male ajalugu sai alguse Indias Gupta impeeriumi ajal, kus selle varajane vorm 6. sajandil e.m.a. oli tuntud kui chaturanga, mis tõlkes tähendab "neli sõjaväe diviisi" – jalavägi, ratsavägi, elevandid ja sõjavankrid, mida esindavad nupud. mis areneksid vastavalt kaasaegseks etturiks, rüütliks, piiskopiks ja vankriks.

Sassaniidide Pärsias sai umbes aastal 600 e.m.a nimeks shatranj ja reegleid arendati edasi. Shatranj võeti moslemimaailma poolt pärast Pärsia vallutamist islami poolt, kusjuures tükid säilitasid suures osas oma pärsia nimed. Hispaania keeles oli "shatranj" tõlgitud kui ajedrez , portugali keeles xadrez ja kreeka keeles zatrikion, kuid ülejäänud Euroopas asendati see pärsia šah ("kuningas") versioonidega.

Sisukord[muuda]

1. Juhatuse korraldamine

2. Mängu mängimine

3. Mängu märkimine

4. Taktika

5. Taktika harjutused

6. Strateegia

7. Põhilised avad

8. Näidismalemäng

9. Lõppmäng

10. Variandid

11. Turniirid

12. Kuulsad mängud

13. Mõistatused

14. Arvutimale

15. Valikuline kodutöö