Mine sisu juurde

Märgruumi ehitamine

Allikas: Vikiõpikud

Märgruumi ehitamisel on vajalik silmas pidada viite lihtsat sammu, et hiljem ei tekiks probleemi ruumi hallitamisega ja muude ebameeldivate probleemidega.

Eeltöö

[muuda]

Märgruumi ehitusel tuleks teha eeltööd. Eeltöö algab sellega, et tuleb endale selgeks teha, kas ruum ehitatakse ise või võetakse selleks mõni ettevõte. Isetegemine võib tunduda küll soodsam, aga seda juhul kui on selleks olemas oskused. Kui läheb miskit viltu, tuleb kanda kahjud ise. Ettevõtte kaasamisel remonti on garantii olemas, mis võib kaaluda üles isetegemise. Uurida tuleks ise ka erinevaid viise märgruumi renoveerimiseks. Tasub uurida, milliseid materjale on võimalik selleks kasutada. Valmis tuleb mõelda ka see, milline see ruum peale ehitust välja võiks nägema hakata.

1. etapp

[muuda]

1. etapiks on ruumipaigutus ja lammutustööd. See tähendab, et tuleb mõelda, kas ruumi jäetakse vann või dušinurk. Planeerida on vaja, kuhu ja kuidas paigutatakse kapid, pesumasin, boiler ja wc-pott. Vanade paneelmajade pesuruumid ja wc-d on tihtipeale eraldi ja see tähendab, et need ruumid on tihtipeale ka väga väikesed. Selleks, et saada üks ja suurem ruum on abiks vaheseina mahavõtmine. Enne kui seda teha tuleb nõu pidada kindlasti mõne ehitusfirmaga ja nõusolekut on vaja ka korteriühistult.

2. etapp

[muuda]

2. etapiks on kommunikatsioonide paigaldamine ja elektritööd. Väga oluline on jälgida, kus ja kuidas paigaldatakse kanalisatsioonitrass ja elektripistikud. Selleks, et ruumist liigset niiskust eemaldada, on vaja ruumi paigaldada küttekeha, milleks enamasti on põrandaküte ja vähemolulisem ei ole ka ventilatsioon, mis tagab ruumis pideva õhuvahetuse liigse niiskuse korral. Ventilatsiooni saab valida vastavalt vajadusele. Valikus on näiteks lülitiga, taimeriga, niiskusanduriga ja isegi kombineeritud ventilaatoreid.

3. etapp

[muuda]

Selleks, et vältida niiskuse sattumist konstruktsioonidesse, tuleb ruumis teha hüdroisolatsioonitöid. See tähendab, et ruumi nurgad, wc-poti tagune, vanni/dušinurga tagant, kraanikausi ümbrus isoleeritakse vastava niiskuskindla mastiksi ja spetsiaalse kangaga. Selleks, et seinad ja põrand oleksid viimistlemiseks korras, tuleb need tasandada. Tavaliselt kasutatakse põrandate tasandamiseks isevalguvaid segusid ja seina ebatasasused tavaliselt ühtlustatakse kipsiga.

4. etapp

[muuda]

4. ndaks etapiks on viimistlusmaterjalide valik. Märgruumi viimistlemiseks tuleks valida niiskuskindlaid materjale, et vältida mädanemist ja hallitust. Kõige sagedasemad märgruumi viimistlusmaterjalideks on erinevad pvc- materjalid ja plaadid. Need on enamasti kõige lihtsam lahendus ruumi viimistlemiseks. Selleks, et ruum tunduks suurem ja avaram, tuleks eelistada heledamaid toone. Viimistluse saab teha ka värvidega, kuid selleks tuleb valida niiskuskindlamad värvid, mis peavad paremini vastu ka hallitusele.

5. etapp

[muuda]

5. ndaks etapiks on ruumi tehnika ja mööbli paigaldamine. Sanitaartehnika paigaldamisel tuleb teha see korralikult, et vältida hilisemaid probleeme. Põhiprobleemiks võib osutuda lekkivad torud. Mööbli paigutamisel tuleb erinevad nurgad kappidel tihendada sanitaarsilikooniga.