Mine sisu juurde

C algajatele/Sissejuhatus

Allikas: Vikiõpikud

Intro[muuda]

C keeleperekond on Java kõrval üks levinumaid programmeerimiskeeli maailmas. C loodi algselt Bell'i laboratoorses õppeinstituudis. C on üks vanemaid keeli, millest vanemad mis siiani kasutuses on Fortran, Lisp ja Basic. C on avaldanud suurt mõju teiste keelte täiustumisele, sest seal puudusid piirangud. C oli juba tollal võimalik uusi tüüpe defineerida, seega polnud ta limiteeritud võimalustega mis teegid talle olid komplikeerijale lisatud. Erinevalt PL1 mis kasutas ainult protseduure, omas loodud C uut protseduuri erijuhtu, ehk funktsiooni, kus nime kaudu oli võimalik edastada väärtuseparameeter. C uuem vend on C++ mis omab tugevat objektorienteeritud keele tuge.

Et keelt õppida, on kõigepealt vaja kahte programmi - üht koodi kirjutamiseks ning teist programmi masinkeelde tõlkimiseks ehk kompileerimiseks. Erinevate operatsioonisüsteemide puhul esinevad erinevused, seega tookski nad eraldi välja:

Käivitamine Linuxis[muuda]

Linux on ehitatud C'ga ja omab selle täielikku tuge. Ka on selle instruktsioonid olemas lihtsasti kättesaadavad. Et kirja panna C kood, võib kasutada suvalist tekstiredaktorit, kuid kasutaja mugavust silmas pidades oleks mugav, kui kasutatakse C'le iseloomuliku koodi toneerimist ja liigendamist, üks selliseid programme on Scite. Kui kood on kirja pandud .c laiendvormiga faili, siis selle käivitamiseks tuleb enne ümber kompilleerida. Selleks minna terminalis samasse kausta kus fail asetseb ja kirjutada sisse rida:

gcc -o sobiliknimi minukood.c

mis tekitab käivitatava faili sobiliknimi sinu kirjutatud koodist minukood.c. See juhtub muidugi, kui koodis ei esinenud vigasid. Nüüd on võimalik käivitada programm sobiliknimi järgnevalt:

./sobiliknimi

Veel lisaks kui on vaja midagi C kohta leida, võib alati esitada päringu terminali. Näiteks kui tahate kasutada koosinuse funktsiooni, aga ei tea mis teek tuleks lisada, või mis osa tuleks lisada käivitatava faili loomiseks käsurea lõppu esitage päring:

man cos

Käivitamine Windowsis[muuda]

Kõige mugavam on algajatele vast Bloodshed Dev-C++ kasutamine. Sellel on sisseehitatud kompilaator, nii et kui oled koodi ära kirjutanud, valid menüüst "Compile and Run" ja ongi korras. Teine, pea sama mugav variant on ChScite + Ch Standard Edition.

Täpsemad kasutamisjuhised leiad programmide kodulehelt, vähemalt seni kuni neid siia pole kirja pandud.