Mine sisu juurde

BSD

Allikas: Vikiõpikud

BSD, ehk siis lahtikirjutatuna Berkeley Software Distribution, on Unixi-laadne, otseselt UNIX-ist põlvnev tänapäeva vabavaraline operatsioonisüsteem. BSD arendamist alustati 1970-ndatel California ülikoolis, Berkeleys, sealt tuleneb ka tema omapärane nimi. BSD pere operatsioonisüsteemid on laialdaselt kasutusel ka tänapäeval, levinumad neist on NetBSD, FreeBSD ja OpenBSD.

Vikiõpiku ülesehitus

[muuda]

Käesolev vikiõpik on jagatud järgmisteks loogilisteks osadeks:

  • Sissejuhatus: BSD ajalugu, ideoloogia, litsents
  • UNIX süsteemide tutvustus: tuum, kest, lihtsamad tegemised käsureal
  • Süsteemi ülesehitus: tuum, baassüsteem, pkgsrc
  • Süsteemi paigaldamine: NetBSD ja FreeSBIE
  • Süsteemi uuendamine: uuendamine kasutades CVS süsteemi
  • Kolmandate poolte tarkvara: pkgsrc, paigaldamine, uuendamine, audit
  • Süsteemi turvalisus: audit, eripärased võimalused
  • Viited lisamaterjalidele: spetsiifilised artiklid, kasulikumad viidad, dokumentatsioon

Iga osa kõigist sektsioonidest on kirjutatud eeldusega et lugeja on tutvunud eelneva tekstiga või on seal kirjas olevaga juba varasemalt kokku puutunud. Kogu raamatu kestel viidatakse lisamaterjalidele Wikipedia.org'ist ja ka mujal internetis, soovitatav on viidatud materjalidega kursis olla, vastasel juhul võib jääda nii mõnigi asi segaseks.

Suunitlus

[muuda]

BSD: Tänapäeva vabavaraline UNIX WikiRaamat on mõeldud kasutamiseks nii koolides kui ka iseseisvaks lugemiseks kõigile UNIX huvilistele: firmade IT spetsialistidele ja arvutientusiastidele. Raamat peaks olema võimalikult huvitav ja sõbralik ka UNIX vallas algajatele. BSD pere operatsioonisüsteemid on kasutajasõbralikud ja mugavad, saagu ka see raamat loodud sarnasel ideoloogial põhinevaks.

Tulevik

[muuda]

BSD: Tänapäeva vabavaraline UNIX WikiRaamatu tulevik on tema lugejate kätes. Wiki idee on ikkagi paljude inimeste kaasamiseks üldisse loovasse protsessi, sellele loodab ka see teos. Kui lugejad leiavad tekstis vigu, soovivad materjale täiendada või peatükke lisada siis on nad alati teretulnud seda tegema.