Arvuti koostamine

Allikas: Vikiõpikud
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Sissejuhatus

Arvuti koostamise vajalikus tuleb esile juhul, kui nõutud parameetritega arvutit ei leidu või siis leitud arvuti hind ei vasta ootustele. Lisaks muidugi ka sel juhul, kui arvuti koostamine pakub endale huvi ja tahaks selles valdkonnas silmaringi laiendada. Võib öelda, et arvuti koostamine ei vaja keerulisi tehnilisi teadmisi ja et see on nagu keerulisem lego, millega tavakasutaja natukese eeltööga saaks suuremate probleemideta hakkama.

JR


Vajalikud komponendid

Tavakasutaja arvuti põhikomponendid

Lisakomponendid

Valikkomponendid

  • DVD/CD-luger
  • Mälukaardiluger
  • Võrgukaart
  • Muud lisaseadmeid

Arvuti koostamise protsess

Komponentide valimine

Komponentide valimisel tasuks esialgu välja mõelda, palju te olete valmis või tahaks raha arvuti peale kulutada, sest hakates komponente järjest ostukorvi lisama võib väga kiirelt piirhinnast üle minna.

Protsessor

Esimesena tasuks välja vaadata endale protsessor. Protsessori juures jälgida võimekust, hinda ja ka voolutarvet. Kui koostate arvutit, mis on mõeldud veebibrauserite lehitsemiseks ja multimeedia videoye vaatamiseks, siis kindlasti ei ole vaja kulutada raha kaheksa tuumalise 4 GHz taktsagedusega protsessori peale. Kui aga soovite töödelda suure mahuga video faile ja kasutada programme, mis peavad sooritama kiireid järjestikuseid arvutusi, siis on vajalik just selline protsessor. Osad rakendused kasutavad ühte protsessori lõivu ja osad kasutavad mitut. Ühte lõivu kasutavad protsessid on tavaliselt suhteliselt lihtsad, näiteks veebi lehitsemine, muusika kuulamine, tekstitöötlus jne. Antud protsessid pigem vajavad kõrgemat taktsagedust, mitte paljusid tuumasid. Mitut protsessori lõivu hõlmavad protsessid on näiteks fototöötlus, videotöötlus ja mängude mängimine. Antud protsessid jooksevad kiiremini protsessoritel, millel on hea taktsagedus aga samas ka rohkem tuumasid. Protsessorite tootjad on välja töötanud ka algoritmid, mis kiirendavad arvutuste teostamist mitmel lõivul, Inteli puhul on selleks HyperThreading. Tasub silmas pidada, et mida rohkem tuumasid ja mida suurem taktsagedus, seda rohkem tarbib ka protsessor voolu.

Emaplaat

Emaplaadi valikul jälgida, et selle protsessori kinnituspesa ühilduks eelnevalt välja valitud protsessoriga. Edasi jälgida kas emaplaat vastab teie ootustele - maksimaalse muutmälu paigaldamise võimekuse poolest, kas on olemas integreeritud videokaart, Kas on integreeritud võrgukaart ja mis kiiruseid see toetab, kas saab paigaldada lisa videokaarte ja laienduskaarte PCI-E siinile ja palju neid siine olema peaks. Andmekandjate ja andmevahendus seadmete jaoks tuleks vaadata, kas on piisavalt SATA ühendusi. Lisaks tuleb jälgida, et valitud emaplaat ühildub ka teie valitud korpusega. Emaplaadil on neli suurusjärku - ATX, Micro-ATX, Flex-ATX ja Mini-ITX.

Videokaart

Videokaardi valimisel mõtleks esimesena selle peale, et mis ülesandeid see peab täitma. Kasutades arvutit mängimiseks ja multimeedia töötlemiseks sobib kaart, mis on kõrge taktsageduse ja paljude tuumadega ja võiks ka olla vähemalt 2 GB mälu. Kui tegeleda põhiliselt tekstitöötluse ja interneti kasutamisega sobib edukalt ka integreeritud videokaart. Videokaarte on põhiliselt kahte tüüpi: Mängude mängimiseks ehitatud kaardid ja modelleerimise jaoks mõeldud kaardid. Mängimise jaoks mõeldud kaardid on optimeeritud edastama palju kõrgekvaliteedilisi kaadreid lühikese aja jooksul parima võimaliku resolutsiooniga, mis pakub võrdlemisi reaalse elamuse. Aga modelleerimise kaardid on optimeeritud stabiilseks ja täpseks, et luua võimalikult täpseid kujutisi ja mudeleid. Osadel videokaartidel on olemas ka SLI (Nvidia)/ AMD (Crossfire), mis tähendab, et saab arvutile lisada sama tüüpi kaardi lisa PCI-E siinile ja siduda see teise kaardiga. Kokku toetab SLI/Crossfire kuni nelja kaarti.

Muutmälu (RAM) ja kõvaketas

Muutmälu valimisel tuleb analüüsida, kui palju protsesse samaaegselt soovite käivitada ja palju teie poolt kasutatavad programmid muutmälu hõivavad. Esiteks valida selline Muutmälu kaart, mida toetab ka teie emaplaat. Muutmälude tüübid on DDR SDRAM, DDR2, DDR3, DDR4. Veel jälgida, mis siinikiirusel mälud töötavad ja mis kiiruseid te saavutada tahate, silmas pidades, et mida kiirem muutmälu kaart, seda kõrgem ka hind. Kõvaketta valiku puhul valida seade vastavalt kiirusele ja mahule. Mehaanilisi HDD kõvakettaid enam väga ei vaadata, sest on olemas palju paremaid alternatiive samas hinnaklassis. Arvutile tasuks vaadata pooljuht andmekandja SSD. Tavakasutajale sobib tavaline 2.5 SSD kõvaketas, aga kui soovitakse saavutada veelgi suuremaid kiiruseid, siis on olemas M.2 ühendusega pooljuht andmekandjaid ja PCI-e ühilduvusega pooljuht andmekandjaid.

Arvuti toiteplokk

Eeldusel, et eelnevad komponendid on valitud, siis nüüd tuleb valida õige võimsusega toiteplokk. Sellejaoks lugeda eelnevate komponentide spetsifikatsioone ja liita nende võimsuset kokku ja sellest tulemusest valida natukene võimsam toiteplokk, et oleks natuke ka varu.

Korpus

Korpuse vaatamisel valida selline korpus, mis oleks piisava suurusega, et valitud komponendid ära mahuks. Kõige tähtsam jälgida, et teie emaplaadi suurusstandard oleks korpuse poolt toetatud.

Lisad

lõpetuseks jälgida, et iga komponendiga, millel peab olema toite kaabel ja andmeedastus kaabel, oleks vajalikud kaablid kaasas ja vastasel juhul need ise hankida.

Arvuti komponentidest monteerimine

Arvuti koostamist komponentidest näitab järgnev video: Arvuti koostamine

Viiteid

Tom's Hardware