CSS/Sissejuhatus

Allikas: Vikiõpikud
< CSS
(Ümber suunatud leheküljelt CSS:Sissejuhatus)

CSS on keel kujundamiseks, peamiselt veebilehekülgede kujundamiseks. Täpsemalt öeldes on tegu keelega, milles kirjeldatakse kujundust. CSS-iga saab muuta teksti või mõne muu elemendi värvust, kuju, tausta, asukohta, käitumist, praktiliselt kõike. CSS võimaldab hoida üksteisest lahus dokumendi struktuuri ja kujunduse. Niiviisi võib kogu kujunduse koondada ühtseks tervikuks, ning piisab vaid ühest väikesest muudatusest CSS-failis, et korraga muutuks suure hulga dokumentide välimus.

Lühend CSS tuleneb inglisekeelsest terminist Cascading Style Sheets, mis eesti keelde tõlgituna oleks "kaskaaduvad stiililehed" või "astmelised stiililehed". Tavaliselt räägitakse kas CSS-ist, stiililehtedest või lihtsalt stiilidest.

Stiililehtede kasutamist veebilehekülgede kujundamisel soovitab ka W3C (World Wide Web Consortsium) - organisatsioon, mille eesmärgiks interneti arendamine ning veebistandardite väljatöötamine.

CSS-i plussid[muuda]

Kui sa kahtled, kas CSS on ikka see, mida sa vajad, siis võivad abiks olla järgnevad punktid, mis räägivad CSS-i kasuks.

  • Sisu ja vorm on selgelt eraldatud - disainerid ja programmeerijad saavad töötada ilma et nad üksteist oma tööga segaksid. Kogu lehe disaini võib muuta ilma, et läheks tarvis ainsatki muudatust HTML'is või programmitekstis.
  • Väheneb lehekülgede suurus - paigutades kogu kujunduse kohta käiva info ühte CSS-i faili, tuleb kasutajal kujundus alla laadida vaid esimesel korral, ülejäänud lehekülgede puhul kasutatakse juba varem allalaetud stiililehte. Brauserid, mis stiile ei näita, ei pea neid üleüldse alla laadima.
  • Suureneb arusaadavus - CSS-ist on märksa kergem aru saada kui vastavast HTML-is kirjutatud kujundusest, ühtlasi muutub paremini loetavaks ka HTML, kui sealt on kujunduse info eemaldatud.
  • CSS on tulevik - varem või hiljem loobutakse HTML-i kasutamisest lehekülgede kujundamiseks ning minnakse üle puhtalt CSS-i põhistele lahendustele. See protsess on juba alanud.