Otsimootorid

Allikas: Vikiõpikud

Ajalugu[muuda]

1990ndal aastal loodi esimene otsimootor ja tema nimi oli “Archie”. Kuna siis puudus veel World Wide Web, nagu me seda praegu tunneme, siis jagati faile läbi ftp serverite. Kuni tänaseni on erinevad otsimootorid erinevatel aegadel olnud erineva mõjuvõimu ja kasutajate hulgaga, turuliidreid on sageli hukutanud vead juhtimissüsteemis ja valede strateegiliste valikute tegemine. Nimekamatest otsimootoritest läbi meie lähiajaloo võiks välja tuua sellised nimed nagu Excite, AltaVista, Look Smart ja Lycos. Tänase seisuga on nad aga oma tähtsuse minetanud, kui me räägime otsimootoritest siis tuleb enamikule meist silme ette www.google.ee, eestlastele kindlasti ka www.neti.ee.. Ja pole ka midagi imestada, google on turuliider üle maailma, välja arvatud venemaal ja hiinas, kus vastavateks liidriteks on Yandex, ning Baidu.

Kuidas otsimootorid töötavad[muuda]

Otsimootorid on saanud osaks meie igapäevaelust. Me kasutame neid kõikvõimaliku informatsiooni leidmiseks internetist. Et otsimootorid saaksid töötada kiirelt ja effektiivselt, salvestavad nad kogu leitud informatsiooni oma serveritesse, see tagab kasutajale kiirete otsingutlemuste esitamise. Otsimootorid koguvad informatsiooni veebist otsirobotite kaudu. Otsirobotid e. ämblikud liiguvad ühelt lehelt teisele linkide kaudu, kogutud informatsioon veebilehelt edastatakse otsimootorile, mis selle hiljem salvestab.

mille järgi pannakse paika otsingutulemuste järjerkord[muuda]

Saadud informatsioon töödeldakse otsimootori poolt, seejärel antakse veebilehele hinnang. Mida kõrgemalt hindab otsimootor sinu veebilehte, seda kõrgemal kohal asub veebileht otsingutulemuste lehel. Et kindlustada kvaliteetsed otsingutulemused, siis hindamise kriteeriumeid muutuvad pidevalt ja otsimootorid neid täielikult ei avalda. Et saada rohkem aimu sellest kuidas oma lehte otsingutulemustes "kergitada" loe [1] või [2]